RIBOCA filma pirmizrādi piedzīvos Rīgas Starptautiskajā kino festivālā

Rīgas Starptautiskajā kino festivālā 17. oktobrī pirmizrādi piedzīvos RIBOCA filma viss reizē zied, kurā dokumentēta Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle, kas pandēmijas ierobežojumu dēļ norisinājās vien trīs nedēļas.

Straujās COVID-19 izplatības dēļ 2020. gada martā gatavošanās otrajai Rīgas Starptautiskajai laikmetīgās mākslas biennālei (RIBOCA2) tika apturēta. Izstādes galvenā kuratore Rebeka Lamarša-Vadela (Rebecca Lamarche-Vadel) nolēma "iesaldēt" nepabeigto biennāli un uzņemt pilnmetrāžas filmu. Filmas viss reizē zied  scenārijs veidots sasaistē ar izstādes ideju – nepieciešamību pārdomāt to, kā cilvēce apdzīvo planētu. 

Biennāles viss reizē zied idejas pamatā bija vēlme rast alternatīvas perspektīvas cilvēces apsēstībai ar izaugsmi, izplešanos un patērēšanu, meklējot atbildes uz jautājumiem par to, kā veidot apzinātas un iekļaujošas attiecības ar apdraudēto pasauli. Četrdesmit seši mākslinieki no visas pasaules tikās Andrejsalā, lai kopīgi iedzīvinātu biennāles galvenās kuratores Rebekas Lamaršas-Vadelas vīziju un piedāvātu savas atbildes. Izstāde bija gan pandēmijas apdraudēta, gan veidota, jo 2020. gada martā – vien pāris nedēļas pirms tās atklāšanas – straujās COVID-19 izplatības dēļ, sagatavošanās darbi tika apturēti. Kad augustā izdevās atvērt biennāli apmeklētājiem, triju nedēļu laikā tika uzņemta filma.

"Kopš sāku strādāt pie izstādes, manas idejas pamatā bija atjaunotne – nevis vēlme pēc "citas pasaules", bet jaunu un konstruktīvu attiecību veidošana tajā apdraudētajā pasaulē, kas mums ir. Kad sākās pandēmija un mēs sapratām, ka sākotnējo plānu īstenot neizdosies, mums neatlika nekas cits kā radīt saskaņā ar jauno situāciju. Daļēji pabeigtā izstāde, iztrūkstošie mākslas darbi, nepabeigtā scenogrāfija, izstādes transformēšanu filmas uzņemšanas laukumā un pati filma ir biennāles augļi. Tā bija ļoti intensīva pieredze, kas, neskatoties uz visām grūtībām, atklāja mums jaunas perspektīvas, sniedzot iespēju radīt filmu, kas vēl vairāk sasaucas un rezonē ar šodienas izaicinājumiem un to radīto vajadzību nevilcināties un doties jaunu ceļu meklējumos," stāsta RIBOCA2 galvenā kuratore, filmas režisore un scenārija autore Rebeka Lamarša-Vadela.

Kā līdzrežisoru Rebeka Lamarša-Vadela pieaicināja starptautiski atzīto režisoru Dāvi Sīmani un viņa komandu, tostarp Andreju Rudzātu, kurš ir filmas vadošais operators. Skaņu celiņu veidojusi dziedātāja un dziesmu autore LAFAWNDAH, kuras balss vada skatītājus filmas stāstā.

Filmas nacionālā pirmizrāde notiks 17. oktobrī plkst. 17 kinoteātrīSplendid Palace, Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros. Filma ir angļu valodā, taču RIGA IFF to būs iespējams noskatīties ar subtitriem latviešu un krievu valodā. Biļetes pieejamas Bezrindas.lv.

Rudenī filma viss reizē zied tiks izrādīta arī Londonā, Berlīnē, Bāzelē, Parīzē un Maskavā. Tā iekļauta The Art Newspaper Russiakinofestivāla un Art Basel mākslas meses kino programmā. Novembra beigās notiks filmas digitālā pasaules pirmizrāde.

Otrā Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle notika 2020. gada vasarā Rīgā, Andrejsalas teritorijā. Biennāle norisinājās vien trīs nedēļas, taču to apmeklēja vairāk nekā 20 000 cilvēku no Latvijas un ārvalstīm. 

Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA) ir 2016. gadā dibināta starptautiska biennāle ar Eiropas fokusu un spēcīgu reģionālo profilu. Rīgas un Baltijas valstu bagātīgā vēsture ļauj biennālei izcelt plašāku reģionu un rada iespējas māksliniekiem uzsākt dialogu ar pilsētas un tās ģeogrāfiskās apkārtnes kultūrvēsturisko un sociāli politisko kontekstu.

Neskatoties uz to, ka biennāļu kultūras izplatīšanās (jeb tā sauktā "biennalizācija") nereti tiek kritizēta, RIBOCA ir apņēmusies izveidot ilgtspējīgu un kvalitatīvu modeli, kas izceļ māksliniekus un mākslas tapšanu, kā arī rūpējas par augstvērtīgu mākslas prezentāciju un mediāciju. Biennāles mērķis ir iesakņoties vietā, kur tā norisinās. Tā aptver vietējo, nacionālo, reģionālo un, visbeidzot, starptautisko līmeni. Savienojoties biennāles globālajam skatījumam un misijai palielināt māksliniecisko sasaisti starp Baltijas reģionu un pārējo pasauli, ievērojama daļa biennālei izvēlēto mākslinieku dzīvo, strādā vai ir dzimuši Baltijas reģionā – teritorijā, kas joprojām ir salīdzinoši maz atklāta, neskatoties uz ražīgo māksliniecisko darbību.

RIBOCA sevi uzskata par nozīmīgu vietu mākslas eksperimentu un zināšanu radīšanai, vietējo un reģionālo dalībnieku un institūciju sadarbības un mijiedarbības aktivizētāju un pašreizējo sociālo, politisko un ekonomisko problēmu barometru, kas atspoguļojas mākslas praksēs.

Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA) iniciators ir Rīgas biennāles fonds. Biennāles fonda dibinātāja un direktore Agnija Mirgorodska radīja RIBOCA, lai nodrošinātu jaunu starptautisku platformu ārvalstu un Baltijas valstu māksliniekiem. Tās mērķis ir popularizēt laikmetīgo mākslu, sniegt izglītojošu un sabiedrisku atbalstu visā reģionā, kā arī raisīt māksliniecisko mijiedarbību starp Baltijas reģionu un pārējo pasauli.