Intervija ar diplomdarba “Arise” radītāju Kristapu Koļču

Kas ir “ARISE” un kā radās šāda iecere? 

“Arise" (no angļu val. - rasties) ir mobils telts modulis, kas galvenokārt tiktu piedāvāts kā nomas naktsmītnes alternatīvs risinājums, piedāvājot nakšņošanas iespēju unikālās vietās, ar skatu uz urbāno vai dabas ainavu. Idejas pamatā ir meklējums starp telts un mājas funkcionalitāti, liekot akcentu uz apkārtējās vides pieredzēšanu vietās, kur permanentu telpu veidošana nav rentabala vai nav atļauta.

No kā ir gatavots šis modulis?

Modulis "Arise" ir lietojams kā brīvi stāvoša vienība, kā telpas platību var palielināt apvienojot 2-3 moduļus kopā. Modulis ir veidots no viegli kopjamiem un izturīgiem materiāliem, kur katru konstrukcijas daļu var demontēt un aizstāt ar jaunu. Pirmie divi testa moduļi ir veidoti no nerūsējošā tērauda konstrukcijas elementiem, kompozītpaneļiem (poliestera sveķi, slēgto šūnu PVC puta, stikla un lina šķiedra), monolītā polikarbonāta stikla ar UV aizsardzību, ūdens necaurlaidīgs auduma ārpusē un moskītu tīkla iekšpusē.

Kādi ir tālākiem mērķi – apstāties pie prototipa vai turpināt?

Darba mērķis bija radīt produktu ražošanai, vadoties pēc pieprasījuma, kur mērķauditorija ir uzņēmumi, kas vēlas piedāvāt saviem klientiem vizuāli unikālu pieredzi naktsmītņu pakalpojumu nozarē, bet, protams, tas neizslēdz iespēju telti iegādāties arī privātām vajadzībām. Pēc "Arise" testa versijas pārbaudes tiek plānota uzlabojumu veikšana, iekļaujot gala lietotāja atsauksmes, uzņēmēju un ražotāju sniegtos ieteikumus.

Izmēģinājums tika veikts Andrejsalā. Kā redzat šī objekta iederību pilsētvidē?

Šādu sezonālu pop-up viesnīcu elementu iekļaušana Rīgas pilsētvidē būtu lietderīga ne tikai no Rīgas ūdensmalas attīstības un tūrisma veicināšanas viedokļa, bet arī sniegtu papildu potenciālu neapbūvētām un neizmantotām teritorijām, protams – vadoties pēc pieprasījumu un sezonalitātes.

Kāpēc izvēlējāties Andrejsalu sava darba testēšanai?

Darba testēšanai un foto sesijai izvēlējos uz doto brīdi pilsētvides viss aktīvāko Rīgas ūdensmalas teritoriju – Andrejsalu, jo, manuprāt, tai ir potenciāls kļūt par Rīgas krastmalas mazo urbāno kultūras ostu, kur šāda potenciāla naktsmītne varētu būt lieliska alternatīva jaunu emociju tīkotājam vai vienkārši nogurušam kultūras cienītājam.

Kas būtu vispiemērotākā vieta šīs telts-mājas izvietošanai?

Ideja "Arise" ļauj telts-māju izvietot jebkur, kur tas ir fiziski iespējams un ir pietiekami liela vēlme, bet no pragmatiskā viedokļa tai noteikti vajadzētu būt pieejamai vietās ar plašu skatu uz apkārtējo vidi. Noteikti pilsētvides neapbūvētās teritorijas ar unikālu pilsētvides ainavu šādai telts-mājai būtu liels potenciāls, ņemot vērā tūrisma sezonalitāti un kultūras pasākumu neregulāro cilvēku pieplūdumu, tā varētu aizpildīt savdabīgu naktsmītņu nozares nišu.

Vai jau šobrīd ir plānotas kādas nākotnes sadarbības?

Uz doto brīdi notiek idejas prezentēšana gan festivālu, gan tūrisma un naktsmītņu pārstāvjiem un sadarbības partneru meklēšana, pēc kā tiek plānota pirmā prototipa uzlabojumu veikšana un pirmo  moduļu ražošana. Es ļoti ceru, ka jau nākamajā vasarā šo telti varēs redzēt kādā no Rīgas ūdensmalas teritorijām un, iespējams, – kādā brīvdabas festivālā.